Haber

Depremlerden Sonra Evlerinden Yıkılan Yüzbinlerce Kişi Yeni Bir Hayata Başlamaya Çalışıyor

TürkiyeTürkiye’nin güneydoğu bölgesinin büyük bir bölümünü etkisi altına alan iki büyük depremin ardından bu bölgelerdeki yüzbinlerce insan başka şehirlerde yeni bir yaşam arayışıyla evlerini terk etti.

SES 1 (Türkçe): ORCUN KABATAŞ, Hataylı genç:

“Hatay’dan geldik ( İskenderun ‘itibaren). Burada depremden sonra ( ankara Yerleştik. Bize konut verdiler. Ailemizde, uzak akrabalardan kayıplar var. Yani orada yaşamak sorun olabiliyor çünkü çok ağır şeyler yaşadık. burada yaşamak isterdim Okuluma devam etmek istiyorum.”

SES 2 (Türkçe): FURKAN KURT, Adıyamanlı Öğrenci:

“(Depremden) (depremden) dört gün sonra buraya geldik. Hepsi yıkıldı.”

AFAD’a göre, 6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’yi vuran iki yıkıcı depremden bu yana 216 binden fazla depremzede hükümet tarafından diğer şehirlere tahliye edildi.

Ancak facianın ilk gününden itibaren kendi imkanlarıyla bölgeyi terk eden yüzbinlerce insan bu sayıya dahil değil.

İki milyondan fazla kişinin Mersin, Antalya, İzmir, İstanbul ve başkent Ankara gibi yerlere dağıldığı iddia ediliyor.

Hayatta kalanların bir kısmı afet bölgesinin dışına yerleşip yeni hayatlarına başlamak isterken, bir kısmı da bir an önce memleketlerine dönmek için can atıyor.

SES 3 (Türkçe): BAYRAM ŞAHİNÖZ, Kahramanmaraşlı oto yıkamacı:

“Birçok (bina) yıkıldı, 350-400’e yakın bina yıkıldı. Üç gündür buradayız. Çok memnunuz. Allah devletimize zarar vermesin. Büyüklerimiz hep yanımızdaydı. memleket, yani bütün taraflar bir araya gelince. Birkaç ay daha buradayım.”

Depremzedeleri yeniden yerleştirmek için hükümet, özel ve yabancı yardım kuruluşları tarafından afet bölgesinde onlarca çadır ve konteyner kampı kuruldu.

SES 4 (Türkçe): Mamak Araplar yardım merkezi lideri KAMİL YILDIRIM:

Burada çocuklarımıza barınma, yeme-içme, psikolojik destek, sosyal aktiviteler, 10 bölgeden gelen vatandaşlarımıza ve depremzedelere tüm imkanlarımızı sunuyoruz.”

xinhua Haberler Ajans muhabirleri Ankara’dan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Yeni

kargiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu